ROMANA|ENGLISH
28.09.2020

Manager Zonal / Coordonator filiala

Recrutăm pentru clientul nostru, companie cu o prezență de peste 20 ani pe piața națională și internațională în industria produselor de folosință îndelungată, specializată în producerea și comercializarea produselor de tâmplărie termoizolantă, rolul de

MANAGER ZONAL / COORDONATOR FILIALA
Locație: București
Nr. pozitii vacante: 1

Cerințe:

- experiență de minim 2 ani pe o poziție similară;
- experiență de minim 3 în vânzări (constituie avantaj experiența în domeniul vânzării produselor de tâmplărie);
- bună cunoaștere a pieței de tâmplărie termoizolantă: dinamică, trenduri, tendințe, competiție;
- competențe în luarea deciziilor și asumarea responsabilităților;
- atenție la detalii și autoorganizare;
- foarte bune abilități de analiză, sinteză, management al timpului și organizare strategică în vânzare dar și în gestionarea echipelor din subordine;
- inițiativă, proactivitate în identificarea de potențiali clienți/ parteneri, seriozitate și perseverență în atingerea obiectivelor propuse;
- experiență demonstrată în implementarea și asigurarea unui proces de vânzări eficient;
- prezență placută, agreabilă cu o bună capacitate de a comunica, înțelege și relaționa ușor cu diferite categorii socio-profesionale;
- atitudine pozitivă și abordare consultativă;
- bune cunoştinţe de operare a pachetului Microsoft Office;
- cunoştinţe de limba engleză - nivel mediu/ avansat;
- permis de conducere categoria B și disponibilitate la deplasări în teritoriu;
- studii superioare finalizate - tehnice sau economice, în cadrul unei instituții de stat.

Responsabilități:

- asigură managementul general al filialei: organizează/coordonează departamentele existente și activitatea membrilor acestora, colaborează cu instituțiile - autoritățile locale și naționale;
- coordonează activitatea de vânzări în zona pe care o are in subordine, în conformitate cu politica de vânzare a firmei;
- stabilește strategii specifice fiecărui punct de lucru pentru implementarea procedurilor de la sediul central;
- urmărește zilnic activitatea agenților de vânzări și a magazinelor/punctelor de lucru, asigurandu-se de aplicarea corectă a procedurilor operaționale;
- efectuează vizite periodice în magazinele/showroom-urile din subordine în vederea obținerii de feedback în urma aplicării procedurilor;
- asigură unui echilibru permanent al costurilor operaționale;
- asigură corectitudinea informațiilor furnizate către întreg personalul din subordine, către toate departamentele din firmă cu care colaborează, precum și către toți partenerii și clienții;
- realizează obiectivele de vânzări și cresterea cotei de piață prin atingerea targetului lunar, trimestrial si anual agreat;
- propune planuri de acțiune în vederea creșterii vânzărilor și a obținerii de profit în zona alocată/de acoperire;
- monitorizează prezența și activitatea în zonă a competitorilor și asigură o informare promptă și eficientă cu privire la concurență;
- prospectează piața, analizează și propune relocarea anumitor magazine sau deschiderea altora noi;
- menține și dezvoltă portofoliul de clienți din zona alocată; actualizarea în mod constant a bazei de date a companiei;
- stabilește și susține întâlniri cu potențiali clienți, în scopul identificării nevoilor acestora și a creării unei relații profesionale pe termen mediu și lung;
- oferă consultanță de specialitate asistând clienții în luarea celei mai bune decizii pe toată perioada procesului de contractare, cât și după finalizarea acestuia;
- verifică circulația corectă a documentelor fiscale, ține evidența plăților și ia măsuri pentru respectarea termenelor de plată din contractele de vânzare-cumpărare;
- identifică factorii motivaționali pentru fiecare persoană, îi responsabilizează și îi stimulează pentru atingerea performanțelor;
- evaluează performanțele profesionale ale angajaților filialei și realizează propuneri de îmbunătățire și/sau perfecționare a pregătirii profesionale;
- selecționează și propune spre angajare persoane care corespund criteriilor pentru poziții din subordinea sa;
- gestionează procesul de vânzare și post-vânzare pentru toate produsele din portofoliul;
- negociază contractele comerciale respectând politica de ofertare a companiei;
- realizarea și transmiterea periodică a analizelor și rapoartelor de activitate - vânzări.
- execută orice alte dispoziții date de superiorul ierarhic în realizarea strategiilor pe termen scurt ale companiei, în limitele respectării temeiului legal.

Beneficii:

- sesiuni de training specific activității și suport în procesul de integrare organizațională;
- posibilitatea de dezvoltare profesională în cadrul unei companii cu operațiuni la nivel național și european;
- pachet salarial alcătuit din parte fixă și parte variabilă corelată cu indicatorii de performanță;
- instrumente adecvate de lucru: laptop, telefon, autoturism de serviciu.

Dacă îți dorești consolidarea experienței profesionale din domeniul vânzărilor și dorești să activezi într-o industrie de interes economico-social major, aflată în continuă consolidare, trimite-ne un CV actualizat la adresa de e-mail: jobs@train2perform.ro.

Galerie foto